Tercümeyi-halı 

Ramil Sahib oğlu Seferov 1977-ci ilde Cebrayıl rayonunda anadan olub. 1991-ci ilde Cemşid Naxçıvanski adına herbi temayüllü mektebe daxil olub. 1992-ci ilin sentyabrında ARMN-in serencamı ile tehsilini davam etdirmek üçün Türkiye Respublikasının İzmir şeherine gönderilib. Maltepe herbi litseyini müveffeqiyyetle bitirdikden sonra Ankara Ali Herbi mektebine daxil olub ve herbi telim kursları keçib. 

2001-ci ilin may ayından 2002-ci ilin mart ayına qeder MN-in serencamı ile Gedebeydeki N saylı herbi hissesinde tağım komandiri vezifesinde qulluq edib. 2002-ci ilin mart ayında MN-in serencamı ile H.Eliyev adına AHKM-e gönderilib. Qulluq etdiyi müddetde baş leytenant rütbesine qeder yükselib.
2004-cü ilin yanvar ayında MN-in serencamı ile NATO proqramları çerçivesinde Macarıstan respublikasının Budapeşt şeherinde keçirilen 3 aylıq ingilis dili kurslarına ezam olunub. Vetene dönmeye 20 dün qalmış ise - ferval ayının 19-da hemin tedbirde iştirak eden ermeni zabiti Qurqen Markaryanı qetle yetirib. Ele Hemin tarixde Budapeştin hüquq-mühavize orqanları terefinden hebs olunub Ermeni vehşilikleri 1988-ci ilden 1993-cü ile qeder ermenilerin töretdikleri vehşilikleri, tökdükleri qanı Ramil öz gözleri ile görüb. Çünki hemin iller onun yeniyetmelik çağlarına tesadüf edir. O vaxtları atası Sahib bey Cebrayıl rayonunun merkezindeki xestexanada baş hekimin teserrüfat işleri üzre müavini, anası Nübar xanım cerrahiyye şöbesinde işleyib. Erazi ermeniler terefinden daim ateşe tutulduğundan Ramil gününün çox hissesini valideynlerinin yanında keçirmeli olub. Qolu-başı kesikleri, gözleri çıxarılanları öz gözleriyle görüb. Ele vaxt olurmuş ki, hetta gün erzinde xestexanaya on beş-iyirmi meyit, iyirmi-otuz yaralı getirilirmiş. Bunlar hamısı Ramilin beynine, canına, qanına hopub ve tebii ki, 15-16 yaşlı yeniyetmenin psixoloqiyasına tesir gösterib. Hetta bu gün bele aradan 15 il vaxt ötse de, Ramilin ele qohumları var ki, onların ne ölüsünden, ne de dirisinden xeber yoxdur.